gtag('config', 'AW-739487636'); gtag_report_conversion

Gotowe szydełko konserwuję w pierwszym etapie gorącym olejem lnianym. Olej wnika w strukturę drewna zabezpieczając je oraz nadając mu siekawe wybarwienia, zalezne od gatunku drewna. Olejowanie olejem lnianym to tradycyjny sposób koserwowania wyrobów drewnianych, co ważne całkowicie naturalny!

Szydełko drewniane 5mm z brzozy gotowe! 

Idealne do wełnianej magii!

Każde moje szydełko oferuję w drewnianej szkatułce dzięki czemu jest dobrze zabezpieczone na czas transportu a podawana cena każdorazowo zawiera również koszty wysyłki do paczkomatu na terenie kraju. Zobacz aktualnie dostępne szydełka lub skontaktuj się ze mną abym wykonał szydełko specjalnie dla Ciebie!

Gdy szydełko jest już ukończone przychodzi najważniejszy moment: TEST! Każde szydełko testuję bo każde ma nie tylko atrakcyjnie wyglądać ale i sprawdzać się w pracy. Musi się nim dobrze dziwergać i wełna nie może się haczyć! Każde szydełko wykonuję tak aby dobrze leżało w ręce, oczywiście zdaje sobie sprawę że to co w mojej dłoni jest wygodne w innej może nie pasować dlatego każede moje szydełko można przetestować i odesłać do 30 dni od otrzymania.

Każde moje szydełko posiada swoją "METRYCZKĘ" która zawiera: kolejny numer szydełka, jego rozmiar (także w numeracji US i UK), datę wykonania, gatunek drzewa z którego drewna zostało wykonane dane szydełko, pochodzenie drewna (najczęściej najbliższa miejscowość) oraz informacje o konserwacji.

Po olejowaniu, przychodzi pora na woskowanie. Do tego celu używam robionej samodzielnie pasty z wosku pszczelego i oleju lnianego. Sam wosk jest zbyt twardy aby go dokładnie nałożyć na tak niewielkie i delikatne powierzchnie. Wosk nadaje też delikatny poślizg włóczce na szydełku podczas pracy. Co jakiś czas (zaleznie od intensywności pracy) warto ponownie nasmarować szydełko. Pastę z wosku pszczelego i oleju lnianego można u mnie nabyć w drewnianym pudełeczku (10g pasty) jest ona też stałym elementem wszystkich zestawów prezentowych.

Szydełko drewniane 5mm ręcznie robione z brzozy - jak powstało

Do nacinania haczyka szydełka używam noża ale do dalszej obróbki wykorzystuję takżę pilniki otraz drobny papier ścierny. Użycie bardzo drobnego ziarna sprawia, że drewno jest gładkie a szydełko nie haczy wełny podczas wykonywania robótki. Po ostatecznej kontroli suwmiarką szydełko jest już niemal wykończone. Jeśli szydełko zostało zamówione z personalizacją jest to etap na którym przygotowuję szkic i wysyłam zdjęcia do akceptacji. Po jej uzyskaniu wypalam uzgodniony wzór.

Szydełko drewniane 5mm

Podczas coraz precyzyjniejszej obróbki czubka przyszłego szydełka, posługuję się suwmiarką aby sprawdzać jego wymiar. Im bliżej pożądanej średnicy tym bardziej trzeba być ostrożnym. Ostatnim elementem tego etapu jest szlifowanie bardzo drobnym papierem ściernym. Zazwyczaj, jeśli nie uzgodnię z klientami inaczej tolerancja wymiaru szydełka wynmosi +/-0,1mm.

Po obejrzeniu gałązki i zaplanowaniu jak ma wyglądać przyszłe szydełko, jaki ma być jego rozmiar, oraz które elementy (sęki itp.) należy pozostawić, a które usunąć przystępuję do strugania szydełka. Wyrównuję końcówkę gałązki, przycinam i nadaję kształ patyczkowi a następnie przygotowuję czupek o odpowiedniej średnicy.

Gałązka brzozy pochodzi z Gądek niedaleko Kórnika (powiat poznański). Cały materiał na szydełka,po zebraniu oznaczam miejscem pochodzenia oraz gatunkiem drzewa. Bywa, że krótkie gałązki po wyschnięciu tak się zmieniają, że wtedy określenie ich gatunku może być trudne. Dzięki ozanaczeniu niezwłocznie po otrzymaniu nie mam z tym problemu. Zawsze wiem z jakiego gatunku drewna wykonuje moje szydełko. Muszę tutaj zaznaczy, że NIGDY nie wycinam zdrowych gałęzi. Materiał do moich wyrobów najczęściej pochodzi z gałęzi złamanych np. przez wiatr lub z cięć ogrodniczych w ogrodach i sadach rodziny i przyjaciół. 

Szydełko drewniane 5mm
Kilka zgrabnych ruchów i z gałązki zaczyna wyłaniać się szydełko 5mm

W poniższej serii zdjęć zobaczycie drogę, jaką przesła gałązka brzozy, znaleziona nie daleko Poznania, aby stać się szydełkiem. Każdy etap wykonania ilustruje oddzielne zdjęcie oraz towarzyszy mu krótki opis wykonywanych przeze mnie prac. Szydełko brzozowe 5mm - historia prawdziwa. 

Znaleziona na spacerze gałazka brzozy, po wysuszeniu staje się doskonalym materiałem na szydełko
Szydełka drewniane ręcznie robione idealne do szydełkowania

MU Michał Urbańczyk

kontakt: 509-400-054 

mucrochetwithlove@gmail.com